В неделя (4 август) ще влезе в сила актуализираната директива за емисиите от промишлеността и животновъдството, с която се преразглежда предишната Директива за емисиите от промишлеността (IED).
В съответствие с амбицията за нулево замърсяване на Европейската зелена сделка, преразгледаната директива ще доведе до по-малко емисии от големи промишлени инсталации и свинеферми и птицеферми. Това ще осигури по-здравословна околна среда за хората и планетата, като същевременно ще стимулира иновациите, ще поощри отличниците и ще осигури на промишлеността равнопоставеност на пазара на ЕС и по-добра инвестиционна сигурност.
Този модернизиран закон ще помогне за насочването на промишлените инвестиции, необходими за прехода на Европа към по-чиста, въглеродно неутрална, по-кръгова и конкурентоспособна икономика.
Очаква се до 2050 г. прилагането на преразгледаната директива да намали емисиите на основните замърсители на въздуха (PM2.5, SO2, NOX и NMVOC (неметанови летливи органични съединения)) с до 40% в сравнение с нивата от 2020 г.
Това е първият закон на ЕС в областта на околната среда, в който е залегнало правото на хората да търсят обезщетение за увреждане на здравето им, причинено от незаконно замърсяване.
По-строги правила за справяне с емисиите
Преработеният закон ще обхване допълнителни източници на емисии и ще рационализира издаването на разрешителни за експлоатация на съответните промишлени инсталации и стопанства.
Актуализираните правила ще направят нормите за допустими емисии по-строги, ще задължат издаването на електронни разрешителни, ще намалят административните разходи и ще затегнат условията за предоставяне на дерогации.
Те ще въведат и по-възпиращи санкции (най-тежките нарушения могат да бъдат санкционирани с глоби в размер на поне 3 % от годишния оборот на юридическото лице в ЕС) и повече правомощия за компетентните органи да спират експлоатацията на инсталации, които не отговарят на изискванията.
Включването на добива на метали и широкомащабното производство на батерии ще намали замърсяването от тези сектори, като по този начин ще спомогне за по-доброто приемане от страна на обществеността и ще намали инвестиционните рискове.
Ще бъде увеличен обхватът на фермите за отглеждане на свине и птици (с изключение на биологичното свиневъдство). Това ще бъде от ключово значение за намаляване на замърсяването с азот. Оперативните правила, приложими за сектора, ще бъдат определени по прозрачен и всеобхватен начин, като ще отразяват размера на фермите, както и гъстотата на добитъка.
Новите правила включват приемането на най-добрите налични техники за депата за отпадъци.
Сега държавите членки разполагат с 22 месеца, за да транспонират преработената Директива. Комисията ще приеме вторично законодателство (актове за изпълнение и делегирани актове), за да допълни закона и да подпомогне неговото прилагане. Данните ще бъдат докладвани за първи път на новия портал за промишлени емисии през 2028 г.
Източник: Официален сайт на ЕС.
Снимка: Canva