Новини

Риск докладите по МКВЕГ за третото тримесечие да са неправилни или непълни

Предстои подаването на докладите за третото тримесечие на 2024 г. по Механизъм за корекция на въглеродните емисии по границите (МКВЕГ). Срокът е до 31 октомври 2024 г.

До този момент ЕС предоставяше възможност за използване на стойности по подразбиране за МКВЕГ докладите, които трябваше да бъдат декларирани до 31 юли 2024 г., което улесняваше отчитането. След тази дата, някои от докладите могат да съдържат максимум 20% стойности по подразбиране. Стойностите в предстоящият доклад по CBAM, който следва да бъде подаден през октомври, може да се различават значително по начин на събиране и докладване от досегашните доклади.

От 1 юли 2024 г. от деклараторите се изисква да докладват действителните емисии за всяка стока от CBAM, внесена в ЕС. На практика в докладите за третото тримесечие на 2024 г., които следва да бъдат подадени до 31.10.2024 г., следва да бъдат използвани действителните стойности за емисиите от съответната инсталация.

Ако деклараторът не е в състояние да получи данни за действителните емисии от доставчика и избере да докладва стойности по подразбиране (извън количественото ограничение от 20%, където е приложимо), докладът за CBAM ще бъде неправилен/непълен.

Докладващите декларатори трябва да положат всички възможни усилия, за да получат данни за действителните емисии от своя доставчик на стоки от CBAM. Когато деклараторите не успеят да получат данни за действителните емисии, те трябва да докажат, че са положили всички разумни усилия, да използват предвиденото поле в регистъра на CBAM, за да представят обосновки, и да включат подкрепящи документи, удостоверяващи неуспешните усилия и предприетите стъпки за получаване на данни от доставчиците и/или производителите. Националният компетентен орган ИАОС (Изпълнителна агенция по околна среда) отговаря за оценката дали деклараторите са предприели необходимите стъпки за изпълнение на задължението за подаване на пълни и точни отчети за CBAM.

Информацията за действителните емисии може да бъде предоставена от операторите, като се използва образец (CBAM Communication Template), разработен от Европейската комисия, с посочените данни в Приложение IV към Регламента за определяне на правилата за прилагане на Регламент (ЕС) 2023/956. Използването на този образец не е задължително, но може значително да улесни обмена на информация. Образецът CBAM Communication Template позволява на операторите да определят емисиите в съответствие с методологията, посочена в Регламента за изпълнение (ЕС) 2023/1773. Образецът трябва да гарантира, че при изчислението са взети предвид всички съответни потоци и източници на емисии, потреблението на електроенергия, както и съответните прекурсори.

За да съберат информация за емисиите по CBAM, деклараторите могат да поискат от доставчиците си да попълнят образеца. Това е един инструментите, с който задължените лица могат да събират информация от доставчиците си, с което по-лесно да могат да отговорят на изискванията за докладване.

НЕИ организира обучение, на което това ще бъде засегнато и разяснено, както и някои други важни въпроси, които бизнесът си задава, например:

Коя част от емисиите в жизнения цикъл на вносните стоки попада под обхвата на СВАМ?
Кои са основните методи за пресмятане на емисиите на вносните стоки?
Какви данни трябва да събират вносителите от своите доставчици?
Как ще се определя цената на въглеродните сертификати, които ще се заплащат?

Екипът от лектори, в това издание на обучението е увеличен и участие ще вземат освен експертите от Ърнст и Янг България, Илина Балева – Старши консултант „Косвени данъци“ и Михаил Калъпчиев – Мениджър „Косвени данъци“, още Петър Сеизов – Старши мениджър „Декарбонизация и климат“ и Екатерина Стоянова – Консултант „ESG управление и докладване“ от Ърнст и Янг Денкщат.

Може да научите повече за обучението от сайта на НЕИ.