Новини

Европейската седмица за намаляване на отпадъците с тема „Хранителни отпадъци“

Европейската седмица за намаляване на отпадъците (EWWR) през 2024 г. се фокусира върху темата за хранителните отпадъци. Тази инициатива има за цел да повиши осведомеността относно значителните количества храна, които се изхвърлят и да насърчи устойчиви практики за тяхното намаляване.

Проблемът с хранителните отпадъци

В Европейския съюз ежегодно се генерират над 59 милиона тона хранителни отпадъци, което се равнява на около 132 кг на човек. Това е особено тревожно, като се има предвид, че над 37 милиона души в ЕС не могат да си позволят качествено хранене всеки втори ден. На глобално ниво, около една трета от произведената за човешка консумация храна се губи или изхвърля.

По данни на Програмата на ООН за околната среда (UNEP) през 2019 г. са били произведени около 931 млн. тона хранителни отпадъци, което представлява 17 % от общото световно производство на храни. Но в кой момент тази храна се превръща в отпадък? По-голямата част от хранителните отпадъци се произвеждат в домакинствата (повече от половината от произведените хранителни отпадъци), в заведенията за обществено хранене (ресторанти, кетъринг) и в търговията на дребно (супермаркети, магазини).

Въздействие

Хранителните отпадъци имат сериозни икономически и екологични последици. Годишно в Европа стойността на изхвърлената храна се оценява на около 132 милиарда евро. Освен това, производството и изхвърлянето на храна допринасят за емисиите на парникови газове и изразходват ценни ресурси като земя, вода и енергия.

Цели на EWWR 2024: Инициативата насърчава промяна в начина, по който произвеждаме, консумираме и разпределяме храна. Чрез различни действия и вдъхновяващи инициативи, EWWR се стреми да ангажира местни и публични власти, частни компании, асоциации, училища и граждани в усилията за намаляване на хранителните отпадъци.

Препоръчителни действия:

  • Предотвратяване: Избягване на генерирането на хранителни отпадъци чрез планиране на покупките и правилно съхранение на храната.
  • Повторна употреба: Даряване на излишната храна на нуждаещи се или използването ѝ за приготвяне на нови ястия.
  • Рециклиране: Компостиране на органичните отпадъци, когато предотвратяването и повторната употреба не са възможни.

EWWR 2024 се стреми да намали хранителните отпадъци и да насърчи по-устойчиво и отговорно отношение към храната. Чрез тези действия и вдъхновяващи инициативи координаторите и цялата общност на EWWR се ангажират да насочват местните и публичните власти, частните компании, асоциациите, училищата и гражданите да преосмислят връзката си с храната и да повишат осведомеността си за екологичното, икономическото и социалното въздействие на хранителните отпадъци.

Виж повече за тази инициатива на сайта на кампанията: https://ewwr.eu/thematic_focus/2024-food-waste/