Новини

COP29

Решения за климатичните промени от COP29

Конференцията на ООН за c COP29, проведена в Баку, Азербайджан, приключи с колеблив успех и не малко разочаровани, но доведе до няколко ключови решения и инициативи:

Нов колективен количествен целеви показател за климатично финансиране (NCQG): Страните се споразумяха да утроят публичното финансиране за развиващите се държави, увеличавайки го от предишната цел от 100 милиарда щатски долара годишно на 300 милиарда щатски долара годишно до 2035 г. Целта е също така да се мобилизират общо 1,3 трилиона щатски долара годишно до 2035 г. от публични и частни източници за подпомагане на развиващите се страни в справянето с климатичните промени.

Споразумение за въглеродните пазари: Делегатите финализираха правилата за международна търговия с въглеродни кредити съгласно член 6.4 от Парижкото споразумение. Това решение създава орган под егидата на ООН, който да регулира търговията с въглеродни кредити, с цел да се насърчи инвестирането в проекти за намаляване на емисиите, особено в развиващите се страни.

Призив за актуализиране на националните планове за климата: COP29 подчерта необходимостта всички страни да представят актуализирани национално определени приноси (NDCs) до началото на 2025 г., които да отразяват по-амбициозни цели за намаляване на емисиите и адаптация към климатичните промени.

Инициативи за енергийния преход: Бяха стартирани няколко инициативи, насочени към ускоряване на прехода към чиста енергия, включително глобални ангажименти за внедряване на 1 500 GW енергийни съхранения до 2030 г. и развитие на зелени енергийни зони и коридори.

Подкрепа за уязвимите общности: Конференцията подчерта значението на оперативното функциониране на Фонда за загуби и щети, създаден на COP27, за подпомагане на най-уязвимите общности, особено в малките островни развиващи се държави и най-слабо развитите страни.

Въпреки постигнатия напредък, някои развиващи се страни изразиха разочарование от договорената сума за климатично финансиране, считайки я за недостатъчна предвид мащаба на предизвикателствата, пред които са изправени.

Като цяло, COP29 постигна значителен напредък в глобалните усилия за справяне с климатичните промени, но подчерта необходимостта от повече действия и по-голяма амбиция в бъдеще.

Участието на България

За България COP29 ще се запомни с конструктивното ни участие в трудния преговорен процес, укрепването на регионални сътрудничества с партньори от Югоизточна Европа в областта на изменението на климата и енергийния преход и успешното провеждане на редица събития с гости на високо равнище в българския павилион. Въпреки предизвикателствата в процеса на вземане на решения в Групата, страната ни изигра съществена роля в изграждането на конструктивни коалиции и намирането на консенсус по съществените въпроси, материализирани като решения на СОР29.

Годишната конференция COР30 през 2025 г. ще се проведе в гр. Белем, Бразилия, а за домакинство на COP31 се конкурират Турция и Австралия.

Повече на сайта на МОСВ.