АСУОС е партньор в провеждането на обучение на тема „Нови изисквания за пускане на пазара на опасни смеси и за предоставяне информация на центровете по токсикология“.
Обучението ще бъде проведено на:
- 14.11.19 г. – гр. София, ж.к. Яворов, алея „Даниел Неф“, бл. 73, ет. 4, ап. 7;
Целта на обучението е участниците да бъдат запознати с новите нормативни изисквания и произтичащите от тях задължения, свързани със законосъобразното пускане на пазара на опасни химични смеси.
По време на обучението ще бъдат разяснени изискванията за създаване и включване в етикета на опасни смеси от химични вещества на т.н. уникален идентификатор на формулата (UFI), както и за предоставяне чрез хармонизиран формат на информация във връзка със спешните действия от здравен характер на центровете по токсикология, прилагащи се от 01.01.2020 г.
Обучението ще се проведе с група от ограничен брой участници, с оглед възможността за активно участие от тяхна страна, като включва теоретична лекция, подкрепена с практически примери и дискусия. Подходящо е за всички вносители, потребители надолу по веригата, както и дистрибутори, пускащи на пазара продукти, класифицирани като опасни химични смеси. Всички те могат да са отговорни лица за подаването на изискваната информация в съответните държави членки. Освен за тях, обучението е подходящо и за всички лица, имащи отношение към безопасното управление на опасните химични смеси.
Участниците в обучението ще получат практически насоки за прилагане на произтичащите за тях задължения от добавеното Приложение VIII към Регламента CLP, в съответствие с Регламент (ЕС) 2017/542 на Комисията от 22 март 2017 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси посредством добавяне на приложение относно хармонизираната информация във връзка със спешните действия от здравен характер.
Регламентът за прилагане въвежда два основни елемента:
- Хармонизиран формат за предоставяне на информация на определените органи – настоящите национални изисквания за информация постепенно ще бъдат заменени от общ формат на ЕС. Информацията, която трябва да се предоставя, се отнася до химичния състав на опасните смеси, идентичност и диапазони на концентрация на съставките, токсикологичната информация и категорията на продукта съгласно хармонизираната Европейска система за категоризация на продуктите (EuPCS).
- Уникален идентификатор на формулите (UFI) – UFI е уникален код, който следва да се отпечатва на етикета на продукта. Чрез него се създава недвусмислена връзка между продукта, предлаган на пазара, и информацията за тази конкретна смес, подадена в центровете по токсикология, така че химическият състав на продукта да може да бъде точно и бързо идентифициран. Необходима е точна идентификация, за да се осигурят подходящи лечебни мерки в случай на спешно повикване.
Лектори:
- инж. Станислав Николов – магистър по „Екология и опазване на околната среда“, както и „Опазване на околната среда и устойчиво развитие“. Има повече от 10 години опит в областта на опазването на околната среда. В последните 7 години активно консултира фирми, извършващи различни дейности, засягащи ги нормативната база по околна среда. Участвал е в редица експертни съвети по определяне на текстове на нормативни актове. Член на управителния съвет на Асоциация на специалистите по управление на околната среда (АСУОС). В последните 5 години има над 100 участия като лектор на обучения в областта на околната среда, в т.ч. съхраняване, етикетиране и опаковане на опасни химични вещества и смеси, предотвратяване на големи аварии с опасни вещества, както и други.
- Веселин Панайотов e магистър по „Екология и опазване на околната среда“. Повече от 15 години активно се занимава с изграждането на системи за управление на качеството, околната среда и здраве и безопасност при работа. Водещ одитор е по стандарти ISO 9001:2015; ISO 14001:2015; OHSAS 45001:2018. Има над 10 годишен стаж като специалист по опазване на околната среда в областта на строителството, енергетиката, машиностроенето и други. През последните 5 години участва като лектор в обучения в областта на съхраняване, етикетиране и опаковане на опасни химични вещества и смеси, предотвратяване на големи аварии с опасни вещества, системи за управление, както и безопасност и здраве при работа. Председател е на Асоциация на специалистите по управление на околната среда (АСУОС).
Програма за обучението може да намерите тук: ПРОГРАМА
Таксата за участие е 210 лева, с включено ДДС. Плащането става по банков път на посочената в регистрационната форма по-долу банкова сметка. В посочената сума са включени: кафе-паузи, удостоверение за преминатото обучение, помощни материали и презентация на хартиен носител, които ще служат на участниците по време на обучението, както и допълнителни инструкции, указания и презентация, които ще бъдат изпратени по електронна поща на участниците след края на обучението.
Регистрация можете да направите чрез формата тук: РЕГИСТРАЦИОННА ФОРМА
За информация: 0888 956 901 | info@ecosolutions.bg
Ако желаете да се абонирате за получаване на известия и покани за организирани от нас обучения, можете да го направите като впишете Вашата електронна поща в предназначеното за това поле, което ще видите, след като кликнете на текста АБОНИРАНЕ.