Новини

Стартира 29-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP29)

Конференцията на ООН за изменението на климата (COP29) се провежда от 11 до 22 ноември 2024 г. в Баку, Азербайджан. Това е ключово събитие, насочено към ускоряване на глобалните усилия за справяне с климатичните промени.

Българското участие в COP29

България е представена на високо ниво на COP29. Президентът Румен Радев ръководи българската делегация, демонстрирайки ангажимента на страната към глобалните климатични инициативи. Очаква се България да участва активно в дискусиите относно новата глобална финансова цел за климата, която има за цел да адресира нуждите от инвестиции в нисковъглеродно развитие, с фокус върху най-уязвимите към изменението на климата държави.

Ключови приоритети на COP29

Основните теми на конференцията включват:

  • Финансиране на климатичните действия: Договаряне на нова глобална финансова цел за климата, която да осигури необходимите ресурси за развиващите се страни в борбата с климатичните промени.
  • Актуализиране на националните климатични ангажименти: Държавите се очаква да представят обновени национални планове за действие, насочени към ограничаване на глобалното затопляне до 1.5°C над прединдустриалните нива.
  • Адаптация и устойчивост: Обсъждане на стратегии за повишаване на устойчивостта на общностите към неизбежните последици от климатичните промени.

Български инициативи и ангажименти

В рамките на COP29, България планира да представи редица събития на павилион, които ще затвърдят активната роля на страната в международната климатична дипломация.

Тези инициативи подчертават ангажимента на България към устойчиво развитие и преход към нисковъглеродна икономика.

Участието на България в COP29 е от съществено значение за утвърждаване на позицията на страната като активен участник в глобалните усилия за справяне с климатичните промени. Чрез ангажираност и конкретни действия, България допринася за постигането на целите на Парижкото споразумение и за изграждането на устойчиво бъдеще за всички.

Ключови акценти от COP28/2023 г.:

  1. Глобален баланс – Конференцията се фокусира върху първото официално „глобално преглеждане“ на напредъка по Парижкото споразумение. Целта беше да се оцени до каква степен страните изпълняват своите ангажименти за ограничаване на въглеродните емисии и какво още трябва да бъде направено за намаляване на разликата между съществуващите политики и целите за климатичен неутралитет.
  2. Финансиране на климатични мерки – Важна тема на COP28 беше климатичното финансиране, като се обсъждаха нови механизми за подпомагане на по-бедните страни в прехода им към устойчиво развитие. Беше подчертано значението на увеличаване на средствата за „Зелен климатичен фонд“, който осигурява финансиране за развиващите се държави, за да се справят с последствията от климатичните промени.
  3. Загуби и щети – По време на COP28 се финализираха договореностите около специален фонд за загуби и щети, който подпомага страни, засегнати от екстремни климатични събития, като наводнения и суши. Очаква се този фонд да помогне на уязвимите общности да се възстановят по-бързо след бедствия и да укрепят устойчивостта си.
  4. Декарбонизация на индустриите – Преговарящите обсъдиха нови стандарти и инициативи за декарбонизация на ключови сектори като енергетиката, индустрията и транспорта. Това включваше поетапно премахване на въглищата като енергиен източник, насърчаване на възобновяемите енергийни източници и въвеждане на технологии за улавяне и съхранение на въглерод.
  5. Участие на неправителствени организации и бизнеса – COP28 насърчи по-широкото включване на частния сектор и неправителствени организации в климатичните действия. Бяха обсъдени начини за съвместна работа между правителствата и частните компании за ускоряване на зеления преход.

Повече следете от сайта на МОСВ.